CHIP - DUBEN 2002

Discobolos II

Krabice pro data

Discobolos foto

Množství elektronických dokumentů a dalších dat neustále roste a jen málokdo si v nich umí dělat pořádek a ty nepotřebné třeba archivovat na disky CD-R nebo DVD-R. Na pevném disku počítače tak za chvíli není místo, server se také rychle zaplňuje – a co potom? Jedním z řešení jsou jednoduché servery s diskovým polem, nazývané také NAS (Network Attached Storage). Jedním z nich je server Discobolos. S jeho první verzí jsme vás již seznámili v Chipu 9/2001, nyní jsme vyzkoušeli i novou verzi tohoto zařízení.

Firma CoNet, která je výrobcem serveru Discobolos, ho nyní nabízí v kapacitách od 20 GB až po 1600 GB. Starší verze pak nabízela prostor o kapacitě maximálně 320 GB. Instalace Discobolu je skutečně triviální – stačí připojit napájecí kabel, připojit Ethernet, nastartovat a provést základní nastavení. To se od poslední verze také značně zjednodušilo – v dodávce je totiž nyní prográmek, který vyhledá všechny připojené Discoboly v síti a umožní změnu jejich IP adresy (popřípadě si mohou vzít IP adresu z DHCP serveru). Další nastavení pak už probíhá v prostředí internetového prohlížeče. Komunikace probíhá v češtině a k dispozici je i česká nápověda, což je výhoda oproti zahraničním produktům stejného typu.

Discobolos web

My jsme zkoušeli verzi 1,2 TB, tedy s kapacitou, která by už na nějaký čas mohla stačit i středně velké firmě. Tato verze je také vybavena interním UPS. Kapacita záložního zdroje není velká, ale udrží v provozu server při krátkodobém výpadku elektrické energie.

Discobolos je server s deseti EIDE disky, které pracují v diskovém poli RAID 5, takže data jsou částečně chráněna proti zničení. Použít se ale může i zálohovací zařízení. Připojení se provádí pomocí rozhraní RJ-45 (10/100 Base-T).

Server pracuje jako Windows server, a lze s ním tedy pracovat v prostředí sítě MS Windows. Podporován je i Netware File System, UNIX a Apple server. Protože je Discobolos založen na bázi upraveného jádra Linuxu, nemusí se platit licenční poplatky za jednotlivé klienty a jejich počet je v podstatě neomezen. Další služby, jako například WWW-server nebo e-mail server, jsou za příplatek dostupné také.

Discobolos install

Oproti starší verzi se tedy podstatně zvýšila kapacita (obecně stoupla kapacita disků, které se mohou v takovýchto zařízeních použít) a díky instalačnímu programu se zjednodušila instalace.

Pavel Trousil

Discobolos II
Diskové pole pro malé a střední firmy.
Cena 228 018 Kč s DPH
Záruka 3 roky
Rozměry 31 × 31 × 31 cm
Kapacita 1200 GB (1080 GB při použití RAID 5)
Rozhraní RJ-45 10/100 Base-T
Výrobce/poskytl Holding CoNet
Klady a zápory
+ snadná instalace
+ komunikace v ČJ
– hlučné ventilátory