Computer 11/2001

Bednička na vaše data

Discobolos foto

Diskové pole nepatří zdaleka do každého počítače. Setkat se s ním můžeme hlavně v serverech a výkonných pracovních stanicích. Ale jako každý disk, tak i diskové pole se začne postupně zaplňovat a jednou určitě přijde doba na jeho rozšíření. Připojování nových disků do serveru nebo přímo jeho výměna nemusí vždy dopadnout úspěšně, proto je lepší zvážit i jiná řešení.

Jde to i externě

Discobolos je externí diskové pole vhodné svými vlastnostmi k připojení prakticky kamkoliv. Ať už jako další disk k počítači nebo jako souborový server. Instalace Discobola je velice jednoduchá – stačí jej připojit k síti a nastavit mu potřebnou IP adresu. Ve složce "Okolní počítače" se vám poté objeví jako další počítač. Samozřejmě si jej lze připojit jako síťový disk. V případě, že budete potřebovat větší diskový prostor, můžete připojit dalšího Discobola. V síti jich teoreticky můžete mít neomezený počet, nakonec ale vše stejně záleží na vaší peněžence.

Linuxový pohon

Ovládací software využívá operačního systému Linux, což zaručuje kompatibilitu se všemi dnes běžně používanými operačními systémy. Výrobce nabízí k dokoupení i rozšiřující moduly. V základní nabídce naleznete pouze Windows, Apple a NFS server, ale k dispozici jsou například www, e-mail, Novell, SQL servery, ale i modul pro připojení sítě pomocí modemu k Internetu. Výhodou je i možnost interního zálohování. Díky tomu sice kapacita disků klesne asi o třetinu, ale některá důležitá data za to přece stojí.

Nastavujeme

Veškerá konfigurace probíhá přes webový prohlížeč. Hlavní obrazovka nás přivítá informací o využití místa na disku a zajímavým citátem. Přehledným menu se dostanete k nastavení sítě, jména počítače či přístupových údajů. V menu naleznete též možnost konfigurace všech nainstalovaných modulů, většinou nás však bude zajímat položka "Windows server". Zde lze nastavit sdílení jednotlivých složek, vytvořit jednotlivé uživatele, kteří budou mít přístup na server, a přidělit jim práva k jednotlivým adresářům.

Martin Stanislav

Plusy/minusy
+ snadné zapojení
+ poměr cena/výkon
+ podpora všech běžných OS
– chybí možnost sledování připojení
– chybí podpora přístupových práv jednotlivých souborů